Քննարկվել են հանքարդյունաբերության ոլորտին վերաբերող հարցեր
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից Հանքարդյունաբերության օրենսդրության վերլուծության աշխատանքային խումբը ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մերի Գալստյանի նախագահությամբ մայիսի 3-ին հրավիրած քննարկմանն անդրադարձել է բնական ռեսուրսների կառավարման համատեքստում հանքարդյունաբերության ոլորտի օրենսդրական բացերին եւ դրանց համալիր լուծման ուղղություններին:
Աշխատանքային քննարկման օրակարգում ոլորտի կարգավորումների առաջնահերթությունների քարտեզագրումն էր, մասնակիցների բարձրաձայնած օրենսդրական բացերի քննարկումը եւ հետագա աշխատանքների պլանավորումը:
Աշխատանքային խմբի ղեկավար Մերի Գալստյանը խմբի անդամներին ներկայացրել է ոլորտում բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները, մասնավորապես շրջակա միջավայրի եւ մարդու առողջության վրա ազդեցության պատշաճ գնահատման, տեխնիկական ու աշխատանքային անվտանգության ապահովման, համայնքի պատշաճ իրազեկման, որոշումների կայացմանը մասնակցության, բնագավառի թափանցիկության եւ արդարադատության մատչելիության առումով:
Աշխատանքային քննարկմանը մասնակցել են երկրաբաններ, ոլորտի հասարակական կազմակերպությունների, ՀՀ բնապահպանության նախարարության ներկայացուցիչներ, լրագրողներ, անկախ փորձագետներ:
Մերի Գալստյանը կարեւորել է նման ձեւաչափով քննարկումները` նշելով, որ աշխատանքային խմբի ձեւավորման նպատակն է ստեղծել խորհրդատվական հարթակ, որտեղ մասնագետները կարող են ներկայացնել ոլորտի վերհանված բացերը, վերլուծությունները` նպաստելով օրենսդրական դաշտի բարեփոխումների գործընթացին:

Обсуждены вопросы горнодобывающей промышленности
3 мая рабочая группа по анализу законодательства горнодобывающей промышленности при Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы под председательством депутата НС М.Галстян провела дебаты по законодательным пробелам в сфере горнодобывающей промышленности в контексте управления природными ресурсами и направлениям их комплексного решения.
В повестке дня рабочей группы – картографирование приоритетов урегулирований сферы, обсуждение вскрытых законодательных упущений и планирование дальнейших работ.
Руководитель рабочей группы М.Галстян представила участникам основные направления реформ в сфере, в частности в плане надлежащей оценки воздействия на окружающую среду и здоровье человека, обеспечения технической и трудовой безопасности, должного оповещения общины, участия в принятии решений и доступности правосудия.
В дебатах участвовали геологи, представители Министерства охраны природы РА, общественных организаций, независимые эксперты, журналисты.
М.Галстян подчеркнула важность обсуждений в подобном формате, отметив, что цель сформирования рабочей группы – создание консультационной платформы, где специалисты смогут представлять имеющиеся в сфере пробелы,   анализы, содействуя процессу реформ законодательного поля.